The heat of combustion of carbon to CO₂ is -393.5 kJ/mol. The heat released

The heat of combustion of carbon to CO₂ is -393.5 kJ/mol. The heat released upon formation of 35.2 g of CO₂ from carbon and oxygen gas is

Options

(a) 315 kJ
(b) -630 kJ
(c) -3.15 kJ
(d) -315 kJ

Correct Answer:

315 kJ

Explanation:

Given: C + O₂ → CO₂, ΔH = – 393.5 kJ/mol. Amount of heat realeased on formation of 44 g CO₂ = 393.5 KJ. Amount of heat released on formation of 35.2 g CO₂ = 393.5 / 44 * 35.2 = 314.8 ≈ 315 kJ.

admin:

Related Questions

  1. How many coulombs of electricity are required for the reduction of 1 mol
  2. In acidic medium, the equivalent weight of KMnO₄ is
  3. To what category of substance to immunoglobulins belong
  4. A gas has a vapour density 11.2.The volume occupied by 1 g of gas at NTP is
  5. Which of the following oxidation states are the most characteristic for lead