The heart of a man pumps 5 litres of blood through the arteries per minute at

The heart of a man pumps 5 litres of blood through the arteries per minute at a pressure of 150mm of mercury. If the intensity of mercury be 13.6 x 10³ kg/m³ and g=10 m/s² then the power of heart in watt is

Options

(a) 3
(b) 1.5
(c) 1.7
(d) 2.35

Correct Answer:

1.7

Explanation:

WORK DONE W = F X D
F = PA (PRESSURE X AREA)
OR W = P A.D = P (AD) = P V
OR WORK DONE = PRESSURE X VOLUME
Given  P = 150mm OF Hg = 105 * 150/760
= 15 x 105 / 76 Pa
Volume, V = 5L = 5000 cm3 = 5×10-3 m3
So, W = PV = (15 x 105 / 76 ) x 5×10-3
Work Done  = 98.68 Joules

Now pumping of 5L of blood is done in 1 min = 60 seconds
So, Power = Work done / time
OR POWER = 98.68 /60 = 1.64 watts

admin:

Related Questions

  1. If ∆U and ∆W represent the increase in internal energy and work done by the system
  2. The electron drift speed is small and the change of the electron is also small
  3. The velocity of sound is V, in air. If the density of air is increased to four times
  4. A particle is executing the motion x=Acos (ωt-θ). The maximum velocity of the particle is
  5. The liquid-crystal phase of a matter is called