The half life of radioactive isotope ‘X’ is 50 years. It decays to

The half life of radioactive isotope ‘X’ is 50 years. It decays to another element ‘Y’ which is stable. The two elements ‘X’ and ‘Y’ were found to be in the ratio of 1 : 15 in a sample of a given rock. The age of the rock was estimated to be

Options

(a) 150 years
(b) 200 years
(c) 250 years
(d) 100 years

Correct Answer:

200 years

Explanation:

Let no. of atoms in X = Nₛ, No. of atoms in Y = Nₜ
By eq. Nₛ / Nₜ = 1/15
Part of Nₛ = 1/16 (Nₛ + Nₜ) = 1/2⁴ (Nₛ + Nₜ)
So, total 4 half lives are passed, so, age of rock is 4 x 50 = 200 years.

admin:

Related Questions

  1. Consider two concentric spherical metal shells of radii r₁ and r₂( r₂>r₁). If the outer
  2. Energy stored in the coil of a self inductance 40 mH carrying a steady current of 2A
  3. A stone is dropped from a height h. It hits the ground with a certain momentum P. If the same stone is dropped from a height 100
  4. The drift velocity does not depend upon
  5. Heat is supplied at constant pressure to diatomic gas. The part of this heat that goes