The half life of a radioactive isotope ‘X’ is 20 years. It decays to another element Y

The half life of a radioactive isotope ‘X’ is 20 years. It decays to another element ‘Y’ which is stable. The two elements ‘X’ and ‘Y’ were found to be in the ratio of 1 : 7 in a sample of a the given rock. The age of the rock is estimated to be

Options

(a) 60 years
(b) 80 years
(c) 100 years
(d) 40 years

Correct Answer:

60 years

Explanation:

The value of x is 1/8
= x₀/8 = x₀/2³ ⇒ t = 3t = 3 x 20 = 60 yrs
Hence the estimated age of rock is 60 yrs.

admin:

Related Questions

  1. Penetrating power of X-rays does not depend on
  2. The coefficient of friction between the tyres and the road is 0.25. The maximum speed
  3. Dimensional formula of magnetic field in terms of mass M, length L
  4. A wire elongates by l mm when a load W is hanged from it. If the wire goes over
  5. A series combination of resistor (R), capacitor (C), is connected to an AC source