The energy released by the fission of one uranium atom is 200 MeV.

The energy released by the fission of one uranium atom is 200 MeV. The number of fission per second required to produce 6.4 W power is

Options

(a) 2×10¹¹
(b) 10¹¹
(c) 10¹⁰
(d) 2×10¹⁰

Correct Answer:

2×10¹¹

Explanation:

Let there is n number of fission per second produces a power of 6.4 W, then

n × 200 × 10⁶ × 1.6 × 10⁻¹⁹ Js⁻¹ = 6.4 Js⁻¹

.·. n = 6.4 / 200 × 10⁻¹³ × 1.6 = 4 / 2 × 10¹¹

admin:

Related Questions

  1. An object is projected with a velocity of 20 m/s making an angle of 45⁰ with horizontal.
  2. A hollow metal sphere of radius 10 cm is charged such that the potential on its surface
  3. The interferance pattern is obtained with two coherent light sources of intensity
  4. A bimetallic strip consists of metals X and Y. It is mounted rigidly at the base as shown
  5. An amplifier has a voltage gain Av=1000. The voltage gain in dB is