The energy released by the fission of one uranium atom is 200 MeV.

The energy released by the fission of one uranium atom is 200 MeV. The number of fission per second required to produce 6.4 W power is

Options

(a) 2×10¹¹
(b) 10¹¹
(c) 10¹⁰
(d) 2×10¹⁰

Correct Answer:

2×10¹¹

Explanation:

Let there is n number of fission per second produces a power of 6.4 W, then

n × 200 × 10⁶ × 1.6 × 10⁻¹⁹ Js⁻¹ = 6.4 Js⁻¹

.·. n = 6.4 / 200 × 10⁻¹³ × 1.6 = 4 / 2 × 10¹¹

admin:

Related Questions

  1. An alternating electric field, of frequency v, is applied across the dees (radius = R)
  2. An electric current passes through a long straight wire
  3. What is the Q-value of the reaction? ¹H+⁷Li→⁴He+⁴He
  4. The velocity of electromagnetic radiation in a medium of permittivity ε₀
  5. The horizontal range and maximum height attained by a projectile are R and H,respectively