The electric potential at the surface of an atomic nucleus (z=50) of radius

The electric potential at the surface of an atomic nucleus (z=50) of radius 9.0×10⁻¹³ cm is

Options

(a) 80 volt
(b) 8×10⁶ volt
(c) 9 volt
(d) 9×10⁵ volt

Correct Answer:

8×10⁶ volt

Explanation:

V = (1 / 4πε₀). q/r

= [9 × 10⁹ × 50 × 1.6 × 10⁻¹⁹] / 9 × 10⁻¹⁵

= 8 × 10⁶ volt

admin:

Related Questions

  1. The ratio of radii of planets A and B is K₁ and ratio of accelerations
  2. A body of mass m is accelerated uniformly from rest to a speed v in a time T
  3. An alternating emf given by equation e=300 sin⁡[(100 π)t] V
  4. Four blocks of same mass connected by cords are pulled by a force F
  5. The surface tension of soap solution is 0.03 N/m. The work done in blowing to form a soap