Related Questions

  1. The threshold wavelength for photoelectric emission from a material is 4800 Å.
  2. If A=4i+4j+4k and b=3i+j+4k, then angle between vectors A and B is
  3. If the terminal speed of a sphere of gold (density=19.5 kg/m³) is 0.2 m/s
  4. When the length of the vibrating segment of a sonometer wire is increased by
  5. A particle moves in a circle of radius 5 cm with constant speed and time period