The density of air is 0.001293 g/cc at STP. Its vapour density is

The density of air is 0.001293 g/cc at STP. Its vapour density is

Options

(a) 0.001293
(b) 8.2786
(c) 14.49
(d) 6.2706

Correct Answer:

14.49

Explanation:

At STP, 22.4 litres of gas is equal to 1 mole.
Given density=0.001293 g/cm³
1 mole has 0.001293 gram
22.4 ml has 0.001293 x 22.4/10⁻³
Molecular mass=28.97
Vapour density= Molecular mass/2 = 14.485

admin:

Related Questions

  1. Which one of the following has maximum laevorotatory nature
  2. Grignard reagent is prepared by the reaction between
  3. The enthalpy of fusion of water is 1.435 kcal/mol.The molar entropy
  4. The absorption of hydrogen by palladium is called
  5. The number of chloride ion produced by complex tetraamminedichloroplatinum(IV)