The density of air is 0.001293 g/cc at STP. Its vapour density is

The density of air is 0.001293 g/cc at STP. Its vapour density is

Options

(a) 0.001293
(b) 8.2786
(c) 14.49
(d) 6.2706

Correct Answer:

14.49

Explanation:

At STP, 22.4 litres of gas is equal to 1 mole.
Given density=0.001293 g/cm³
1 mole has 0.001293 gram
22.4 ml has 0.001293 x 22.4/10⁻³
Molecular mass=28.97
Vapour density= Molecular mass/2 = 14.485

admin:

Related Questions

  1. Which of these is a hypnotic
  2. For a first order reaction, the time taken to reduce the initial concentration
  3. K₃[Al (C₂O₄)₃] is called
  4. An example of redox reaction
  5. Benzaldehyde gives a position test with