The current in a conductor varies with time t as I=2t+3t² Where I is in amperes

The current in a conductor varies with time t as I=2t+3t² Where I is in amperes and t in seconds. Electric charge flowing through a section of the conductor during t=2 sec to t=3 sec is

Options

(a) 10 C
(b) 24 C
(c) 33 C
(d) 44 C

Correct Answer:

24 C

Explanation:

No explanation available. Be the first to write the explanation for this question by commenting below.

admin:

Related Questions

  1. A body oscillates with amplitude of 10 cm in a horizontal platform.
  2. Ohm’s law valid
  3. A particle moves with constant speed v along a circular path of radius r and completes
  4. A concave mirror ia placed over a beaker containing water of
  5. In Young’s double slit experiment, a third slit is made in between the double slits.