Standard enthalpy of vaporisation Δvap H⁰ for water at 100⁰C is 40.66 kJ mol⁻¹.

Standard enthalpy of vaporisation Δvap H⁰ for water at 100⁰C is 40.66 kJ mol⁻¹. The internal energy of vaporisation of water at 100⁰C (in kJ mol⁻¹) is

Options

(a) 37.56
(b) -43.76
(c) 43.76
(d) 40.66

Correct Answer:

37.56

Explanation:

ΔvapH⁰ = 40.66 kJ mol⁻¹,
T = 100 + 273 = 373K,
ΔE = ? , ΔH = ΔE + Δn(g)RT ⇒
ΔE = ΔH – Δn(g) RT,
Δn(g) = number of gaseous moles of products – number of gaseous moles of reactants, H₂O(l) ⇌ H₂O(g), Δn(g) = 1 – 0 = 1, ΔE = ΔH -RT , ΔE = ( 40.66 X 10³) – (8.314 X 373), ΔE = 37559 J/mol or 37.56 kJ/mol.

admin:

Related Questions

  1. Neutral divalent carbon species released as reaction intermediate in reaction
  2. A solid compound XY has NaCl structure . If the radius of the cation is 100 pm,
  3. In the Dumas method of estimation of nitrogen,the nitrogen in the organic compound
  4. Which of the following yield both alkane and alkene
  5. If the energy of a photon is given as : =3.03 × 10⁻¹⁹J then, the wavelength (λ)