In Young’s double slit experiment with sodium vapour lamp of wavelength

In Young’s double slit experiment with sodium vapour lamp of wavelength 589 nm and the slits 0.589 mm apart, the half angular width of the central maximum is

Options

(a) sin⁻¹ 0.01
(b) sin⁻¹ 0.0001
(c) sin⁻¹ 0.001
(d) sin⁻¹ 0.1

Correct Answer:

sin⁻¹ 0.001

Explanation:

sin θ = λ / d

= 589 × 10⁻⁹ / 0.589 × 10⁻³ = 10⁻³ = 1 / 1000 = 0.001

Therefore, θ = sin⁻¹ 0.001

admin:

Related Questions

  1. A car of mass m is moving on a level circular track of radius R
  2. Two tuning forks are sounded together and produce 2 beats per second.
  3. 64 identical spheres of charge q and capacitance C each are combined to form a large
  4. Imagine a light planet revolving around a very massive star in a circular
  5. The electron drift speed is small and the change of the electron is also small