In Young’s double slit experiment with sodium vapour lamp of wavelength

In Young’s double slit experiment with sodium vapour lamp of wavelength 589 nm and the slits 0.589 mm apart, the half angular width of the central maximum is

Options

(a) sin⁻¹ 0.01
(b) sin⁻¹ 0.0001
(c) sin⁻¹ 0.001
(d) sin⁻¹ 0.1

Correct Answer:

sin⁻¹ 0.001

Explanation:

sin θ = λ / d

= 589 × 10⁻⁹ / 0.589 × 10⁻³ = 10⁻³ = 1 / 1000 = 0.001

Therefore, θ = sin⁻¹ 0.001

admin:

Related Questions

  1. The minimum number of NAND gates used to construct an OR gate is
  2. Dependence of intensity of gravitational field (E) of earth with distance(r)
  3. A single slit Fraunhogger diffraction pattern is formed with white light.
  4. The physical quantities not having same dimensions are
  5. Two spheres A and B of masses m and m respectively collide. A is at rest initially