In the electrolysis of water, one faraday of electrical energy would evolve

In the electrolysis of water, one faraday of electrical energy would evolve

Options

(a) one mole of oxygen
(b) one g atom of oxygen
(c) 8 g of oxygen
(d) 22.4 litres of oxygen

Correct Answer:

8 g of oxygen

Explanation:

Hydrolysis of water can be represented by the following equations: 2H₂O ⇌ O₂ + 4H⁺ + 4e⁻. 4 Faraday of charge liberate O₂ = 32 g. Therefore 1 Faraday of charge liberate O₂ = 32/4 = 8g.

admin:

Related Questions

  1. The effective atomic number for [Rh(H₂O)₆]³⁺ (atomic number for Rh is 45) is
  2. The reaction of an organic compound with ammonia followed by nitration
  3. Which of the following is a planar?
  4. Electrophile in the case of chlorination of benzene in the presence of FeCl₃ is
  5. Which of the following doesn’t give a ppt. with silver nitrate solution