In P-N junction having depletion layer of thickness 10⁻⁶ m, the potential across

In P-N junction having depletion layer of thickness 10⁻⁶ m, the potential across it is 0.1 V. The electric field is

Options

(a) 10⁷
(b) 10⁻⁶
(c) 10⁵
(d) 10⁻⁵

Correct Answer:

10⁵

Explanation:

No explanation available. Be the first to write the explanation for this question by commenting below.

admin:

View Comments (1)

  • As we know;
    |dV|=E.d
    dV-> barrier voltage
    E-> barrier field
    d-> depletion region
    So, E = 0.1V/10^-6m
    E = 10^5 V/m

Related Questions

  1. A common emitter amplifier is designed with n-p-n transistor (α=0.99).
  2. Assertion(A) :The change in kinetic energy of a particle is equal to the work done
  3. A point performs simple harmonic oscillation of period T and the equation of motion
  4. A transistor-oscillator using a resonant circuit with an inductor L
  5. The electric field in a certain region is given by E=5i ̂-3ĵ kV/m. The potential