In P-N junction having depletion layer of thickness 10⁻⁶ m, the potential across

In P-N junction having depletion layer of thickness 10⁻⁶ m, the potential across it is 0.1 V. The electric field is

Options

(a) 10⁷
(b) 10⁻⁶
(c) 10⁵
(d) 10⁻⁵

Correct Answer:

10⁵

Explanation:

No explanation available. Be the first to write the explanation for this question by commenting below.

admin:

View Comments (1)

  • As we know;
    |dV|=E.d
    dV-> barrier voltage
    E-> barrier field
    d-> depletion region
    So, E = 0.1V/10^-6m
    E = 10^5 V/m

Related Questions

  1. What are the unit of K = 1 / (4 π ?¬ツメ)
  2. When you make ice cubes, the entropy of water
  3. A person cannot see the objects clearly placed at a distance more than 40 cm
  4. Dimensions formula for surface tension is
  5. The height of the dam, in an hydroelectric power station is 10 m. In order to generate