In a series resonant LCR circuit, the voltage across R is 100 volts and R =1kΩ

In a series resonant LCR circuit, the voltage across R is 100 volts and R =1kΩ with C= 2 μF. The resonant frequency ω is 200 rad/s. At resonance the voltage across L is

Options

(a) 4×10⁻³ V
(b) 2.5×10⁻² V
(c) 40V
(d) 250V

Correct Answer:

250V

Explanation:

No explanation available. Be the first to write the explanation for this question by commenting below.

admin:

Related Questions

  1. The ratio of specific charge of an α-particle to that of a proton is
  2. When the energy of the incident radiation is increased by 20%,
  3. The radius of orbit of a planet is two times that of the earth. The time period
  4. If Q, E and W denote respectively the heat added, change in internal energy
  5. When we hear a sound, we can identify its source from