If the terminal speed of a sphere of gold (density=19.5 kg/m³) is 0.2 m/s

If the terminal speed of a sphere of gold (density=19.5 kg/m³) is 0.2 m/s in a viscous liquid (density=1.5 kg/m³) find the terminal speed of a sphere of silver (density 10.5 kg/m³) of the same size in the liquid

Options

(a) 0.2 m/s
(b) 0.4 m/s
(c) 0.133 m/s
(d) 0.1 m/s

Correct Answer:

0.1 m/s

Explanation:

No explanation available. Be the first to write the explanation for this question by commenting below.

admin:

Related Questions

  1. A particle moves from position r₁ = 3i + 2j -6k to position r₂ = 14i + 13 j+ 9 k
  2. Two capacitors having capacitances C₁ and C₂ are charged with 120V and 200V batteries
  3. X-rays when incident on a metal
  4. The mass of a lift is 2000kg. When the tension in the supporting cable is 28000N, then its acceleration is
  5. In a compound microscope, the focal length of the objective is 2.5 cm and of eye lens