If the terminal speed of a sphere of gold (density=19.5 kg/m³) is 0.2 m/s

If the terminal speed of a sphere of gold (density=19.5 kg/m³) is 0.2 m/s in a viscous liquid (density=1.5 kg/m³) find the terminal speed of a sphere of silver (density 10.5 kg/m³) of the same size in the liquid

Options

(a) 0.2 m/s
(b) 0.4 m/s
(c) 0.133 m/s
(d) 0.1 m/s

Correct Answer:

0.1 m/s

Explanation:

No explanation available. Be the first to write the explanation for this question by commenting below.

admin:

Related Questions

  1. The turn ratio of a transformer is 1:2. An electrolytic dc cell of emf 2 volt is connected
  2. Which of the following is or the property of a cathode ray
  3. Heat produced in a resistance according to which law?
  4. The time by a photoelectron to come out after the photon strikes is approximately
  5. In the middle of the depletion layer of a reverse-biased P-N junction, the