If the melting point of ice is 0⁰C and latent heat of fusion is 5.46 kJ mol⁻¹,

If the melting point of ice is 0⁰C and latent heat of fusion is 5.46 kJ mol⁻¹, the entropy change for the conversion of 18 g of ice to water at one atmosphere is

Options

(a) 5.46 JK⁻¹
(b) 20 JK⁻¹
(c) 50 JK⁻¹
(d) 360 JK⁻¹

Correct Answer:

20 JK⁻¹

Explanation:

ΔS= ΔHf /T = 5.46 / 273 = 0.02 kJ K⁻¹ mol⁻¹ = 20 J K⁻¹ mol⁻¹.

admin:

Related Questions

  1. Which ion is detected by Nessler’s reagent
  2. A solution with pH = 2 is more acidic then one with a pH = 6 , by a factor
  3. In the photo-electron emission,the energy of the emitted electron is
  4. Specific conductance of 0.1 M nitric acid is 6.3 ˣ 10⁻² ohm⁻¹ cm⁻¹.
  5. In Ramsay and Rayleigh’s isolation on noble gases from air,the nitrogen of the