If the density of earth is doubled keeping its radius constant then acceleration

If the density of earth is doubled keeping its radius constant then acceleration due to gravity will be (g=9.8 m/s²)

Options

(a) 19.6 m/s²
(b) 9.8 m/s²
(c) 4.9 m/s²
(d) 2.45 m/s²

Correct Answer:

19.6 m/s²

Explanation:

Acceleration due to gravity g=GM/R² ——-(1)
The radius is constant, volume also constant.
If volume is constant, density is proportional to mass.(v=m/ρ)
The density is doubled, the mass is also doubled. (M’=2M)
The new acceleration due to gravity g’=GM’/R’²
Put the value M’=2M and R’=R
g’=G(2M)/R²
g’=2GM/R² ——–(2)
Substituting equations (1) and (2), we get
g’=2g
g=9.8 m/s²
g’=2×9.8=19.6 m/s²

admin:

Related Questions

  1. The half-life of radioactive element is 600 yr. The fraction of sample
  2. If the unit of force and length are doubled, then unit of energy will be
  3. Which of the following are mechanical waves?
  4. Consider a uniform square plate of side ɑ and mass m. The moment of inertia
  5. A particle moves in xy plane according to the equation x = 4t² + 5t + 16 and y = 5t