If the density of earth is doubled keeping its radius constant then acceleration

If the density of earth is doubled keeping its radius constant then acceleration due to gravity will be (g=9.8 m/s²)

Options

(a) 19.6 m/s²
(b) 9.8 m/s²
(c) 4.9 m/s²
(d) 2.45 m/s²

Correct Answer:

19.6 m/s²

Explanation:

Acceleration due to gravity g=GM/R² ——-(1)
The radius is constant, volume also constant.
If volume is constant, density is proportional to mass.(v=m/ρ)
The density is doubled, the mass is also doubled. (M’=2M)
The new acceleration due to gravity g’=GM’/R’²
Put the value M’=2M and R’=R
g’=G(2M)/R²
g’=2GM/R² ——–(2)
Substituting equations (1) and (2), we get
g’=2g
g=9.8 m/s²
g’=2×9.8=19.6 m/s²

admin:

Related Questions

  1. For a satellite moving in an orbit around the earth, the ratio of kinetic
  2. The ratio of magnetic dipole moment of an electron of charge e and mass m
  3. Light of wavelength λᴀ and λᴃ falls on two identical metal plates A and B respectively.
  4. When two small bubbles join to form a bigger one, energy is
  5. An unpolarised beam of intensity I₀ falls on a polaroid. The intensity