If 0.44g of a colourless oxide of nitrogen occupies 224 ml at 1520 mm of Hg and 273⁰C

If 0.44g of a colourless oxide of nitrogen occupies 224 ml at 1520 mm of Hg and 273⁰C, then the compound is

Options

(a) N₂O
(b) NO₂
(c) NO₄
(d) N₂O₂

Correct Answer:

N₂O

Explanation:

Here, w = 0.44 g
P = 1520 mm of Hg = 2 atm, T = 273⁰C = 546 K
V = 224 mL = 0.224 L, R = 0.0821 L atm K⁻¹mol⁻¹
M = Molecular Weight
According to ideal gas equation, PV = (w / M) RT
2 × 0.224 = (0.44 / M) × 0.0821 × 546
Given: M = 44
.·. The compound is N₂O.

admin:

Related Questions

  1. Which of the following does not have a metal-carbon bond
  2. Which one of the following contain isopropyl group
  3. Which of the following oxides is not expected to react with sodium hydroxide
  4. The pH value of 0.02 M ammonia solution, which is 5% ionised, will be
  5. What is the general outer electronic configuration of the coinage metals?