If μᵥ=1.5230 and μʀ=15.145, then dispersive power of crown glass is

If μᵥ=1.5230 and μʀ=15.145, then dispersive power of crown glass is

Options

(a) 0.0164
(b) 0.00701
(c) 0.0132
(d) 0.032

Correct Answer:

0.0164

Explanation:

Here μᵥ=1.5230and μʀ=1.5145

Therefore, mean refractive index, μ =(1.523+1.5145) /2 = 1.5187

Now, dispersive power, ω is given by,

ω =(μᵥ-μʀ)/(μ-1) =(1.5230 – 1.5145)/(1.5187 – 1) =0.0164

admin:

Related Questions

  1. A potentiometer circuit has been set up for finding the internal resistance of a given
  2. A ball is projected upwards from the foot of a tower. The ball crosses the top
  3. An object of mass 3kg is at rest. Now a force F=6t² i⃗+4t j⃗ is applied on the object
  4. When 1 kg of ice at 0⁰C melts to water at 0⁰C, the resulting change in its entropy
  5. The resistance in the two arms of the meter bridge are 5Ω and RΩ, respectively