How many FeSO₄.7H₂SO₄ will be oxidised by an acidified solution containing 9.48g

How many FeSO₄.7H₂SO₄ will be oxidised by an acidified solution containing 9.48 g KMnO₄

Options

(a) 83.4 g
(b) 16.7 g
(c) 1.67 g
(d) 8.3 g

Correct Answer:

83.4 g

Explanation:

Balanced reaction: 2KMnO₄ + 10FeSO₄.7H₂O + 8H₂SO₄ → 5F₂(SO₄)₃ + K₂SO₄ + 2MnSO₄ + 78H₂O. 2 * 158 g KMnO₄ oxidises = 10 * 278 g FeSO₄.7H₂O. 9.48 g KMnO₄ oxidises = 10 * 278 * 9.48 / 2 * 158 = 83.4 g.

admin:

Related Questions

  1. According to Bohr’s theory, the angular momentum of electron in 5th orbit is
  2. Which polymer is used for making magnetic recording tapes
  3. Which has least gold number
  4. Which of the following statement is not correct with respect to soap
  5. The basic character of the transition metal monoxides follows the order.