How many FeSO₄.7H₂SO₄ will be oxidised by an acidified solution containing 9.48g

How many FeSO₄.7H₂SO₄ will be oxidised by an acidified solution containing 9.48 g KMnO₄

Options

(a) 83.4 g
(b) 16.7 g
(c) 1.67 g
(d) 8.3 g

Correct Answer:

83.4 g

Explanation:

Balanced reaction: 2KMnO₄ + 10FeSO₄.7H₂O + 8H₂SO₄ → 5F₂(SO₄)₃ + K₂SO₄ + 2MnSO₄ + 78H₂O. 2 * 158 g KMnO₄ oxidises = 10 * 278 g FeSO₄.7H₂O. 9.48 g KMnO₄ oxidises = 10 * 278 * 9.48 / 2 * 158 = 83.4 g.

admin:

Related Questions

  1. How many unpaired electrons are present in ground state for Fe²⁺(Z=26)
  2. The normality of solution containing 31.5g of hydrated oxalic acid (H₂C₂O₄.2H₂O)
  3. In an SN1 reaction on chiral centres there is
  4. Reduction of H₃C – NC with hydrogen in presence of Ni/Pt as catalyst gives
  5. The latest technique for the purification of organic concept is