Height of geostationary satellite is

Height of geostationary satellite is

Options

(a) 16000 km
(b) 22000 km
(c) 28000 km
(d) 36000 km

Correct Answer:

36000 km

Explanation:

The principle of the geostationary satellite is its period of rotation is the same of the earth.
h = {T²R²g/4π²}¹/₃ – R ——-(1)
Since period of revolution of earth T = 24 Hour = 24 x 3600 s;
radius of earth R = 6400 km and g = 9.8 ms⁻² = 0.0098 km s⁻²
substituting this value in equation (1) we get,
h = {(24×3,600)²x6,400²x0.0098/4π²}¹/₃ – 6,400
h = 35,930 km
The value 35,930km is close to 36000 km.

admin:

Related Questions

  1. The masses of three wires of copper are in the ratio 1:3:5 and lengths
  2. A particle moving along a straight line OX.At a time (in second ) the distance
  3. If the radioactive dacay constant of radium is 1.07 x 10⁻⁴ year⁻¹, then its half-life
  4. A long wire carrying a steady current is bent into a circular loop of one turn.
  5. 10 mA current can pass through a galvanometer of resistance 25 ohm.