Heat produced on burning 6.3 g of a fule raises the temperature of 1.5 kg

Heat produced on burning 6.3 g of a fule raises the temperature of 1.5 kg of water from 30⁰C to 60⁰C.Given that the specific heat of water is 4.2 J/g ⁰C.Calculate the calorific value of the fuel.

Options

(a) 30 kJ/mol
(b) 30 kJ/g
(c) 30 kJ/kg
(d) 30 kJ/mg

Correct Answer:

30 kJ/g

Explanation:

Q = msΔt ,
Q = 1.5 x 4.2 x (60-30) x 1000, Q = 189 x 10³ J , Calorific value = 189 x 10³ / 6.3 = 30 kJ/g.

admin:

Related Questions

  1. In SN2 reaction the sequence of bond breaking and bond formation is as follows
  2. Which one of the following orders is not in accordances with the property
  3. The oxidation state of halogen atom is ‘+3’ in
  4. The rate of reaction between two reactants A and B decreases by a factor of
  5. At standard state Gibb’s free energy change for isomerization reaction