Heat of formation of H₂O(g) at 25⁰C is -243 kJ,ΔE for the reaction

Heat of formation of H₂O(g) at 25⁰C is -243 kJ,ΔE for the reaction H₂(g) + 1/2 O₂(g) → H₂O(g) at 25⁰C is

Options

(a) -243 kJ
(b) -241.8 kJ
(c) 241.8 kJ
(d) 243 kJ

Correct Answer:

-241.8 kJ

Explanation:

H₂(g) + 1/2 O₂(g) → H₂O(g),
ΔHf = -243 kJ, ΔH = ΔE + Δn(g)RT,
where ΔH = enthalpy change of reaction = -243 kJ,
ΔE = internal energy change of reaction, Δn(g) = number of gaseous product – number of gaseous reactant = 1-(1+ 1/2) = – 1/2. ⇒ ΔE = ΔH – Δn(g)RT = -243000 + 0.5 x 8.314 x 298 = -241.76 kJ.

admin:

Related Questions

  1. Addition of phosphate fertilizers into water leads to
  2. Which of the following is obtained when auric chloride reacts with sodium
  3. The reaction in which phenol differs from alcohol is
  4. Which is most base
  5. Colligative properties of solution are those properties which depend on the