Force required to move a mass of 1kg at rest on a horizontal rough plane

Force required to move a mass of 1kg at rest on a horizontal rough plane (μ = 0.1 and g = 9.8 m/s²) is

Options

(a) 0.98 N
(b) 0.49 N
(c) 9.8 N
(d) 4.9 N

Correct Answer:

0.98 N

Explanation:

No explanation available. Be the first to write the explanation for this question by commenting below.

admin:

Related Questions

  1. A particle doing SHM has amplitude=4 cm and time period = 12 sec. The ratio between times
  2. The particle executing simple harmonic motion has a kinetic energy K₀cos²ωt.
  3. A planet moving along an elliptical orbit is closest to the sun at a distance of r₁
  4. The half-life of a radioactive substance is 30 min. The time (in minutes) taken
  5. A wire of length L metre carrying a current I ampere is bent in the form