For the reaction C(s) + O₂(g)

For the reaction C(s) + O₂(g)

Options

(a) ΔH = ΔE
(b) ΔH < ΔE
(c) ΔH > ΔE
(d) either ΔH > ΔE or ΔH < ΔE

Correct Answer:

ΔH = ΔE

Explanation:

In the reaction C(s) + O₂(g) → CO₂(g), there is no change in the number of moles of gaseous components (Δn = 1 – 1 = 0).
As ΔH = ΔE + ΔnRT. Thus in this case ΔH = ΔE.

admin:

Related Questions

  1. The alcohol manufactured from water gas is
  2. What is kinetic energy of 1 g of O₂ at 47⁰C
  3. H₂S₂O₇ has a commercial name as
  4. Maximum number of electrons in a subshell with l=3 and n=4 is
  5. Grignard reagent is prepared by the reaction between