For a first order reaction, the time taken to reduce the initial concentration

For a first order reaction, the time taken to reduce the initial concentration by a factor of 1/4 is 20 minutes. The time required to reduce initial concentration by a factor of 1/16 is

Options

(a) 20 min
(b) 10 min
(c) 80 min
(d) 40 min

Correct Answer:

40 min

Explanation:

No explanation available. Be the first to write the explanation for this question by commenting below.

admin:

View Comments (1)

  • ■Case-1 =Let initial conc.is R and final conc.is R/4 so, k=2.303 ×[logR/(R/4)]×1/20 ● {20 min is time]● =》k=0.0693 sec^-1 ■Case -2 = for 1/16 to be reduce time=2.303 ×log16×1/0.093=40min.

Related Questions

  1. What is the oxidation state of P in Ba(H₂PO₂)₂
  2. Diethyl ether is isomeric with
  3. When sodium benzoate reacts with sodalime what is produced
  4. If 18g of water is electrolysed then volume of oxygen obtained at STP is
  5. One of the oxidants used with liquid propellants is