Find the maximum velocity with which a train can be moved on a circular track

Find the maximum velocity with which a train can be moved on a circular track of radius 200 m.The banking of the track is 5.71°(Given, tan5.71°= 0.1)

Options

(a) 1.4 m/s
(b) 14 m/s
(c) 140 m/s
(d) 0.14 m/s

Correct Answer:

14 m/s

Explanation:

tan θ = v²/rg
⇒ v = √(rg tan θ) = √(200 x 10 tan 5.71)
= √(200 x 10 x 0.1)
= 14.14 m/s = 14 m/s.

admin:

Related Questions

  1. Which of the following quantities has units but not dimensions
  2. A small part of the rim of a fly wheel breaks off while it is rotating at a constant
  3. In insulators (CB is Conduction Band and VB is Valence Band)
  4. The turn ratio of a transformer is 1:2. An electrolytic dc cell of emf 2 volt is connected
  5. A radioactive nucleus of mass M emits a photon of frequency v and the nucleus recoils.