Find the maximum velocity with which a train can be moved on a circular track

Find the maximum velocity with which a train can be moved on a circular track of radius 200 m.The banking of the track is 5.71°(Given, tan5.71°= 0.1)

Options

(a) 1.4 m/s
(b) 14 m/s
(c) 140 m/s
(d) 0.14 m/s

Correct Answer:

14 m/s

Explanation:

tan θ = v²/rg
⇒ v = √(rg tan θ) = √(200 x 10 tan 5.71)
= √(200 x 10 x 0.1)
= 14.14 m/s = 14 m/s.

admin:

Related Questions

  1. If the band gap between valence band and conduction band in a material is 5.0 eV,
  2. If the focal length of objective lens is increased, then magnifying power of
  3. To get three images of single object, one should have two plane mirrors at an angle of
  4. A motorcycle moving with a velocity 72 kmh⁻¹ on a flat road takes a turn
  5. The physical quantities not having same dimensions are