Charge passing through a conductor of cross-section area A=0.3 m² is given

Charge passing through a conductor of cross-section area A=0.3 m² is given by q=3t²+5t+2 in coulomb, where t is in second. What is the value of drift velocity at t= 2 s?(Given, n=2×10²⁵/m³)

Options

(a) 0.77×10⁻⁵m/s
(b) 1.77×10⁻⁵m/s
(c) 2.08×10⁵m/s
(d) 0.57×10⁵ m/s

Correct Answer:

1.77×10⁻⁵m/s

Explanation:

No explanation available. Be the first to write the explanation for this question by commenting below.

admin:

View Comments (1)

  • I = dq/dt = 6t+5 = 6×2+5= 17A. Therefore Drift Vel.= I/nAe = 17/2×10^25×0.3×1.6×10^(-19) = 1.77×10^(-5)m/s

Related Questions

  1. If dimensions of critical velocity of a liquid flowing through a tube are expressed
  2. Avalanche breakdown is due to
  3. The wavelength of first line of Balmer series is 6563Å. The wavelength of first line
  4. Which component of electromagnetic spectrum have maximum wavelength?
  5. The length of an elastic string is a metre when the longitudinal tension is 4N and b