At what temperature, the rms velocity of gas shown at 50⁰C will be doubled

At what temperature, the rms velocity of gas shown at 50⁰C will be doubled

Options

(a) 626 K
(b) 1019 K
(c) 200⁰C
(d) 1019⁰C

Correct Answer:

1019⁰C

Explanation:

C(rms) = √(3RT / M)
Where T is in Kelvin scale.
For rms velocity to be doubled, T in Kelvin scale must be raised 4 times. So it should be
4 × (50 + 273) = 1292 K = 1292 – 273 = 1019⁰C

admin:

Related Questions

  1. A mixture contains O₂ and N₂ in the ratio of 1 : 4 by the weight
  2. Which one is not equal to zero for an ideal solution
  3. The two electrons in K-subshell will differ in
  4. Which one of the following metals is required as cofactor by all enzymes
  5. Which one of the following transition metals ions shows magnetic moment of 5.92