At S.T.P the density of CCl₄ vapours in g/L will be nearest to

At S.T.P the density of CCl₄ vapours in g/L will be nearest to

Options

(a) 6.87
(b) 3.42
(c) 10.26
(d) 4.57

Correct Answer:

6.87

Explanation:

Molecular Weight of CCl₄ = 35.5 + 12 x 4 = 154
1 mole CCl₄ vapour=154 g
According to Avogadro’s hypothesis we know that the molar volume of a gas at STP is 22.4 litres
= 154/22.4 = 6.87

admin:

Related Questions

  1. What is the volume of ’20 volume H₂O₂. required to get 5000 cm³ of oxygen at STP?
  2. As we go from left to right in a period of the periodic table, gram atomic volume
  3. Highest electron affinity is shown by
  4. In an isobaric process,when temperature changes from T₁ to T₂, ΔS is equal to
  5. Excess of Na⁺ ions in air system causes