As per Bohr model, the minimum energy (in eV) required to remove an electron

As per Bohr model, the minimum energy (in eV) required to remove an electron from the ground state of doubly ionised Li-atom (Z=3) is

Options

(a) 1.51
(b) 28.7
(c) 53.9
(d) 122.4

Correct Answer:

122.4

Explanation:

No explanation available. Be the first to write the explanation for this question by commenting below.

admin:

Related Questions

  1. If the image formed by a convex mirror of focal length 30 cm is a quarter of the size
  2. An ideal heat engine works between temperature T₁=500 K and T₂=375 K.
  3. Two point objects of masses 1.5 g and 2.5 g respectively are at a distance of 16 cm
  4. The difference in the lengths of a mean solar day and a sidereal day is about
  5. An amplifier has a voltage gain Av=1000. The voltage gain in dB is