An organic compound containing C, H, N gave the following analysis

An organic compound containing C, H, N gave the following analysis: C=40%; H=13.33%; N=46.67%. Its empirical formula would be

Options

(a) C₂H₇N₂
(b) CH₅N
(c) CH₄N
(d) C₂H₇N

Correct Answer:

CH₄N

Explanation:

At wt of C = 12
Rel Number for C = 40/12 = 3.66
Ratio for C = 3.66/3.33 = 1.09
At wt of H = 1
Rel Number for H = 13.33/1 = 13.33
Ratio for H = 13.33/3.33 = 4
At wt of N = 14
Rel Number for N = 46.67/14 = 3.33
Ratio for N = 3.33/3.33 = 1
Hence empirical formula is CH₄N

admin:

Related Questions

  1. What is formed when nitrobenzene is reduced using zinc and alkali
  2. The most stable conformation of n-butane is
  3. How many coulombs are required for the oxidation of 1 mole H₂O to O₂
  4. Volume concentration of 1.5 N H₂O₂ is
  5. Complex ion is shown by