An object placed at 20 cm in front of a concave mirror produces three times

An object placed at 20 cm in front of a concave mirror produces three times magnified real image. What is the focal length of the concave mirror?

Options

(a) 15 cm
(b) 6.6 cm
(c) 10 cm
(d) 7.5 cm

Correct Answer:

15 cm

Explanation:

We know that, linear magnification, m = f / (f -u) —-(i)

Given, object displaced, u = -20 cm

m = -3 (All real images are inverted)

Substituting the above values in equation (i), we get

-3 = f / [f – (-20)]

⇒ -3f – 60 = f 4f = -60

⇒ f = – 60 / 4 = -15 cm

admin:

Related Questions

  1. When a mass M is attached to a spring of force constant K,
  2. When the wavelength of sound changes from 1 m to 1.01 m,
  3. If a given volume of water in a 220V heater is boiled in 5 min, then same volume
  4. Oil spreads over the surface of water where as water does not spread
  5. An electron moving in a circular orbit of radius r makes n rotations per second.