An object placed at 20 cm in front of a concave mirror produces three times

An object placed at 20 cm in front of a concave mirror produces three times magnified real image. What is the focal length of the concave mirror?

Options

(a) 15 cm
(b) 6.6 cm
(c) 10 cm
(d) 7.5 cm

Correct Answer:

15 cm

Explanation:

We know that, linear magnification, m = f / (f -u) —-(i)

Given, object displaced, u = -20 cm

m = -3 (All real images are inverted)

Substituting the above values in equation (i), we get

-3 = f / [f – (-20)]

⇒ -3f – 60 = f 4f = -60

⇒ f = – 60 / 4 = -15 cm

admin:

Related Questions

  1. A metal plate weighing 750g is to be electroplated with 0.05% of its weight of silver.
  2. Following figures show the arrangement of bar magnets in different configurations
  3. All components of the electromagnetic spectrum in vacuum have the same
  4. A transformer rated at 10 kW is used to connect a 5 kV transmission line to a 240 V
  5. Two metallic spheres of radii 1 cm and 3 cm are given charges of -1 x 10⁻² C