An object of mass 3kg is at rest. Now a force F=6t² i⃗+4t j⃗ is applied on the object

An object of mass 3kg is at rest. Now a force F=6t² i⃗+4t j⃗ is applied on the object. Then velocity of object at t=3s is

Options

(a) 18 i⃗ + 3 j⃗
(b) 18 i⃗ + 6 j⃗
(c) 3 i⃗ + 28 j⃗
(d) 18 i⃗ + 4 j⃗

Correct Answer:

18 i⃗ + 6 j⃗

Explanation:

No explanation available. Be the first to write the explanation for this question by commenting below.

admin:

Related Questions

  1. Photons of 5.5 eV energy fall on the surface of the metal emitting photoelectrons
  2. A 10 micro farad capacitor is charged to 500 V and then its plates are joined
  3. In old age arteries carrying blood in the human body become narrow resulting
  4. A thin rod of length L and mass M is held vertically with one end on the floor
  5. When a bullet of mass 10 g and speed 100 ms⁻¹ penetrates up to distance 1 cm