An ideal heat engine works between temperature T₁=500 K and T₂=375 K.

An ideal heat engine works between temperature T₁=500 K and T₂=375 K. If the engine absorbs 600J of heat from the source then the amount of heat released to the sink is

Options

(a) 450 J
(b) 400 J
(c) 500 J
(d) 550 J

Correct Answer:

450 J

Explanation:

No explanation available. Be the first to write the explanation for this question by commenting below.

admin:

Related Questions

  1. An unpolarised beam of intensity I is incident on a pair of nicols making an angle
  2. During mean life of a radioactive element, the fraction that disintegrates is
  3. Maximum velocity of the photoelectron emitted by a metal is 1.8×10⁶ ms⁻¹.
  4. A series R-C circuit is connected to an alternating voltage source. Consider two
  5. A charge of 40 µC is given to a capacitor having capacitance C=10 µF