An ideal heat engine works between temperature T₁=500 K and T₂=375 K.

An ideal heat engine works between temperature T₁=500 K and T₂=375 K. If the engine absorbs 600J of heat from the source then the amount of heat released to the sink is

Options

(a) 450 J
(b) 400 J
(c) 500 J
(d) 550 J

Correct Answer:

450 J

Explanation:

No explanation available. Be the first to write the explanation for this question by commenting below.

admin:

Related Questions

  1. In nuclear fission, the percentage of mass converted into energy is about
  2. Young’s modulus of the material of a wire is 18×10¹¹ dyne cm⁻².its value in SI is
  3. To measure the roughness of the surface of a material, which of the following microscope
  4. A plane wave of wavelength 6250Å is incident normally on a slit of width 2×10⁻² cm.
  5. Which one of the following is not a unit of young’s modulus?