An alternating emf given by equation e=300 sin⁡[(100 π)t] V

An alternating emf given by equation
e=300 sin⁡[(100 π)t] V
is applied to a resistance 100Ω. The rms current through the circuit is (in amperes)

Options

(a) 3/√2
(b) 9/√2
(c) 3
(d) 6/√2

Correct Answer:

3/√2

Explanation:

No explanation available. Be the first to write the explanation for this question by commenting below.

admin:

Related Questions

  1. If μᵥ=1.5230 and μʀ=15.145, then dispersive power of crown glass is
  2. A rod of 10 cm length is moving perpendicular to uniform magntic field of intensity
  3. The speed of an electron having a wavelength of 10⁻¹⁰ m is
  4. Spectrum of X-rays is
  5. The earth is assumed to be a sphere of radius R. A platform is arranged at a height R