A wire of resistance 4 ohm is stretched to twice its original length.

A wire of resistance 4 ohm is stretched to twice its original length. The resistance of stretched wire would be

Options

(a) 4Ω
(b) 8Ω
(c) 16Ω
(d) 2Ω

Correct Answer:

16Ω

Explanation:

Resistance R = ρℓ / A

ℓ’ = 2 ℓ ⇒ A’ = A / 2

R’ = ρ [2 ℓ / (A / 2)] = 4R = 4 × 4Ω = 16Ω

admin:

Related Questions

  1. Find out the e.m.f. produced when the current changes from 0 to 1 A in 10 sec.
  2. If force is proportional to square of velocity, then the dimension of proportionality
  3. A simple pendulum has a time period T₁ when on the earth’s surface and T₂ When taken
  4. The upper half of an inclined plane of inclination θ is perfectly smooth while lower
  5. Which of the following is or the property of a cathode ray