A wheel has angular acceleration of 3.0 rad/sec² and an initial angular speed of 2.00

A wheel has angular acceleration of 3.0 rad/sec² and an initial angular speed of 2.00 rad/sec. In a time of 2 sec it has rotated through an angle (in radian) of

Options

(a) 10
(b) 12
(c) 4
(d) 6

Correct Answer:

10

Explanation:

Since, θ = ?¬ツタt + 1/2 αt²
Where, α is angular acceleration, ?¬ツタ is the initial angular speed. t = 2s
θ = 2 x 2 + 1/2 x 3(2)² = 4 + 6 = 10 rad

admin:

Related Questions

  1. A tuning fork frequency 512 Hz is vibrated with a sonometer wire and 6 beats per second
  2. The position x of a particle with respect to time t along x-axis is given
  3. Two sources of sound placed close to each other are emitting progressive waves
  4. The velocity of a particle at an instant is 10 ms⁻¹ and after 5 s the velocity
  5. The magnifying power of the astronomical telescope for normal adjustment is 50.