A tangent galvanometer has a coil of 50 turns and a radius of 20 cm. The horizontal

A tangent galvanometer has a coil of 50 turns and a radius of 20 cm. The horizontal component of earth’s magnetic field is Bʜ=3×10⁻⁵ T. What will be the current which gives a deflection of 45⁰?

Options

(a) 0.39 A
(b) 0.29 A
(c) 0.19 A
(d) 0.09 A

Correct Answer:

0.19 A

Explanation:

No explanation available. Be the first to write the explanation for this question by commenting below.

admin:

Related Questions

  1. In Young’s double slit experiment, the locus of the point P lying in a plane
  2. The Davisson- Germer experiment is the direct evidence of
  3. The transition from the state 3 n = 3 to n = 1 in a hydrogen like atom results
  4. A particle has initial velocity(3i⃗ +4j⃗)and has acceleration (0.4i⃗ +0.3j⃗)
  5. Sound production from tape recorder makes use of