A source of unknown frequency gives 4 beats/s, when sounded with a source harmonic

A source of unknown frequency gives 4 beats/s, when sounded with a source harmonic of the source of unknown frequency gives 5 beats/s, when sounded with a source of frequency 513 Hz. The unknown frequency is

Options

(a) 246 Hz
(b) 240 Hz
(c) 260 Hz
(d) 254 Hz

Correct Answer:

254 Hz

Explanation:

When sounded with a source of known frequency fundamental frequency = 250 +- 4 Hz. = 254 Hz or 246 Hz. second harmonic if unknown frequency (suppose) 254 Hz = 2 x 254 = 508 Hz. As it is gives 5 beats 508 + 5 = 513 Hz.
Hence, unknown frequency is 254 Hz.

admin:

Related Questions

  1. The magnetic field in a certain region of space is given by B =8.35×10⁻² Î T.
  2. The ionisation energy of hydrogen is 13.6 eV. The energy of the photon released
  3. The temperature coefficient of the resistance of a wire is 0.00125 per ⁰C.
  4. For a parallel beam of monochromatic light of wavelength λ diffraction is produced
  5. If energy(E), velocity(V) and time(T) are chosen as fundamental quantities,